Aktualnie wszystkie drużyny III ligi znajdują się w okresie przerwy między rundami a zawodnicy przebywają na zasłużonych urlopach. Korzystając zatem z tej przerwy postanowiliśmy dokonać analizy rundy jesiennej w wykonaniu niebiesko-biało-czarnych. W analizie tej zamieściliśmy poszczególne wyniki, strzelców bramek, zawodników ukaranych kartkami, czas spędzony przez poszczególnych zawodników na boisku, klasyfikację pro junior system, rywalizację w pomorskich derbach i wiele innych ciekawych informacji. Zapraszamy zatem do tej ciekawej lektury. Więcej informacji w rozwinięciu ....

Tabela ogólna

Runda jesienna sezonu 2023/2024 obejmowała 18 kolejek, w tym jedną kolejkę rundy rewanżowej. Jednak nie wszystkie zespoły rozegrały pełną ilość zaplanowanych spotkań. Podyktowane to było trudnymi warunkami pogodowymi, z którymi borykały się drużyny. Nie ominęły one również Cartusii 1923 Kartuzy, która w planowanym terminie nie rozegrała meczu 13 kolejki z Elaną Toruń, jednak udało się ten mecz rozegrać w innym terminie. Zaległości do odrobienia mają zespoły Vinety Wolin i Noteci Czarnków oraz Stolemu Gniewino i Unii Solec Kujawski. Mecze między tymi drużynami zaplanowano na 20 marca przyszłego roku.

Liderem po meczach jesiennych jest Świt Skolwin Szczecin, który w 18 spotkaniach zgromadził 43 punkty strzelając 38 i tracąc tylko 10 bramek. Świt posiada 5 punktową przewagę nad rewelacyjnym beniaminkiem Elaną Toruń oraz aż 12 punktów nad trzecią Zawiszą Bydgoszcz. Dół tabeli, to trzy drużyny z identycznym dorobkiem 10 punktów a o pozycji outsidera decydują mecze rozegrane pomiędzy tymi drużynami. Niestety ostatnie dwie pozycje zajmują zespoły z naszego regionu a są nimi KP Starogard Gdański oraz Wikęd Luzino. Trzecią drużyną pozostającą aktualnie na pozycji spadkowej jest Unia Solec Kujawski.

Cartusia 1923 Kartuzy zajmuje 8, bezpieczne na tą chwilę miejsce z dorobkiem 28 punktów i jest najwyżej notowanym zespołem spośród wszystkich drużyn naszego województwa. Na chwilę obecną nie zagraża jej spadek, czy też walka o awans, dlatego też runda wiosenna może być spokojnym okresem, w którym będzie można budować drużynę na przyszłe sezony, ewentualnie powalczyć w klasyfikacji PRO Junior System, czy też realizować inne długoterminowe plany. Na tą zdobycz punktową złożyło się 8 zwycięstw, 4 remisy i 6 porażek. Bilans bramkowy to 41 goli strzelonych i 24 stracone. Częściej do bramki rywali trafiali tylko zawodnicy Pogoń II Szczecin, natomiast mniejszą liczbą straconych bramek mogą pochwalić się jedynie drużyny zajmujące pierwsze trzy miejsca w ligowej tabeli.

Ciekawie przedstawia się tabela obejmująca wyłącznie mecze pomiędzy zespołami województwa pomorskiego, bo tu lideruje drużyna zajmująca przedostatnie miejsce w tabeli III ligi - Wikędu Luzino, który zgromadził w meczach „derbowych” 9 punktów ze wszystkich 10 jakie udało mu się wywalczyć. Należy tu dodać, że wszystkie te mecze rozegrał na własnym boisku pokonując w nich Cartusię 1923 Kartuzy (3-1), KP Starogard Gdański (3-0), Stolem Gniewino (5-2) i ulegając jedynie Gedanii Gdańsk (1-2).

Tabele dom - wyjazd

Cartusia dotychczas rozegrała po 9 meczów „domowych” i „wyjazdowych” gromadząc w nich odpowiednio 11 i 17 punktów. Na punkty wywalczone w Kartuzach złożyły się zwycięstwa nad zespołami Pogoni II Szczecin (2-1), Noteci Czarnków (4-0) i Błękitnych Stargard (6-1) oraz remisy z drużynami Elany Toruń (2-2) i Sokoła Kleczew (3-3).
Bilans bramkowy w meczach na własnym boisku to 20-15.

Korzystniejszy bilans Cartusia osiągnęła w spotkaniach wyjazdowych przywożąc pełną pulę punktową z boisk: Zawiszy Bydgoszcz (2-0), Pogoni II Szczecin (4-2), Polonii Środa Wielkopolska (2-0), Gedanii Gdańsk (4-0) i Unii Solec Kujawski (6-1) a po jednym z terenu Stolemu Gniewino (0-0) i KP Starogard Gdański (2-2). Wyniki te pozwoliły Cartusi 1923 Kartuzy na zajęcie drugiej pozycji w tabeli „meczów wyjazdowych” tuż za plecami lidera Świtu Skolwin Szczecin. W tabeli tej Cartusia może pochwalić się najlepszym bilansem bramkowym, który wynosi +12 (21-9) oraz największą liczbą bramek strzelonych (identyczną liczbę strzelonych goli posiada jeszcze tylko Polonia Środa Wielkopolska).

Bramki - rozkład

Cartusia 1923 Kartuzy w dotychczasowych 18 meczach strzeliła 41 goli, co daje średnią 2,3 gola na mecz. Najwięcej bramek zaaplikowała zespołom Błękitnych Stargard i Unii Solec Kujawski pokonując je w identycznym stosunku 6-1. W czterech meczach Cartusii padło mniej niż trzy gole, a tylko jeden zakończył się wynikiem bezbramkowym. W pierwszej połowie meczów Cartusia strzeliła 12 goli (29%), w drugiej zaś 29 (71%). Jak wynika z tabeli i wykresu rozkładu strzelonych bramek w przedziałach 15 minutowych, Cartusia Kartuzy najskuteczniejsza jest w końcówkach meczów, gdzie w przedziale 75-90+ minuta strzeliła 15 goli (36,5%), co oznacza, że ponad jedno na trzy trafienia do bramki rywali miało miejsce w ostatnim kwadransie gry. Liczba bramek straconych to 24, z czego 7 (29%) w pierwszej połowie i 17 (71%) w drugiej części gry. Najtrudniejszy kwadrans dla Cartusii to początek drugiej połowy, gdzie w minutach 45-60 straciła 9 (37,5%) goli i co oznacza, że rywale jedną na trzy strzelone Cartusii bramki zdobywali tuż po gwizdku sędziego rozpoczynającym drugą połowę. Czyste konto po stronie strat bramkowych Cartusia odnotowała w 5 spotkaniach a nie potrafiła ulokować piłki w siatce rywali 3 krotnie.

Zawodnicy - czas gry

Barwy Cartusii 1923 Kartuzy w rundzie jesiennej reprezentowało 18 zawodników, którzy łącznie przebywali na boisku przez 17 682 minuty. We wszystkich meczach wystąpiło sześciu zawodników: Dawid Szałecki, Piotr Łysiak, Marcin Poręba, Piotr Gryszkiewicz, Oskar Andres Vidal Mera oraz Kornel Przyborowski. Przy czym ci trzej pierwsi zawsze „wychodzili” w pierwszej jedenastce. Największą liczbę 1614 minut spędził na boisku Dawid Szałecki. Przekładając to na godziny, Dawid przebywał na murawie reprezentując barwy Cartusii przez 26 godzin i 54 minuty i zabrakło mu 6 minut do miana zawodnika niezastąpionego. Tak zwany średni zawodnik wystąpił w 14,6 meczach, przy czym 11 krotnie „wychodził” w pierwszym składzie rozgrywając 982,4 minuty.

Zawodnicy - gole

Na liście strzelców znalazło się 11 zawodników co oznacza, że ponad połowa kadry Cartusii zapisała się w protokole sędziowskim jako strzelcy bramek. Liderem z dorobkiem 10 goli jest Dawid Szałecki, który bramki zdobywał w 7 spotkaniach zaliczając trzy dublety. Za jego plecami z dorobkiem 8 trafień znalazł się Piotr Gryszkiewicz, a podium uzupełniają Piotr Łysiak, Kornel Przyborowski i Oskar Andres Vidal Mera z dorobkiem 4 bramek.

Zawodnicy - kartki

45 żółtych kartek i 1 czerwona to dorobek Cartusii 1923 Kartzuy z rundy jesiennej. Średnio w jednym meczu sędziowie sięgali 2,5 krotnie po żółty kartonik, aby go pokazać zawodnikom Cartusii. Najczęściej, bo aż sześciokrotnie taka sytuacja miała miejsce w meczu z Pogonią II Szczecin, rozpoczynającym zmagania III ligowe sezonu 2023/2024, ale też Cartusia ma na swoim koncie mecz „bezkartkowy”. Było to spotkanie rozgrywane w ramach 9 kolejki ze Świtem Szczecin. Z tytułu otrzymania przez jednego z zawodników dwóch żółtych kartek w jednym spotkaniu Cartusia 1923 Kartuzy trzy mecze dogrywała w „dziesiątkę”. Były to mecze 4 kolejki ze Stolem Gniewino, w którym po 2 żółtej kartce w 89 minucie boisko opuścił Jan Kopania, 7 kolejki z Vinetą Wolin, w którym po 2 żółtej kartce w 73 minucie boisko opuścił kapitan Sebastiana Deja oraz 17 kolejki z Sokołem Kleczew, w którym po 2 żółtej kartce w 52 minucie boisko opuścił Marcin Poręba.

Z tytułu otrzymania czwartej żółtej kartki pauzowali: Jan Kopania w 7 kolejce, Sebastian Deja w 16 kolejce i Paweł Wojowski w 17 kolejce. Oczekującym  na karę pauzy jest Wiktor Rachwał, który otrzymał czwarty żółty kartonik w ostatniej jesiennej kolejce i nie zagra w pierwszym spotkaniu rundy wiosennej z KP Starogard Gdański. Wśród zagrożonych przymusową absencją jest pięciu zawodników, którym żółte kartoniki sędziowie pokazali trzykrotnie i są to: Łukasz Andrychowicz, Oliwier Dobek, Piotr Gryszkiewicz, Marcin Poręba i Dawid Szałecki.

Jedyną bezpośrednią kartkę czerwoną wykluczającą z dalszej części meczu oraz mającą konsekwencje w kolejnych dwóch spotkaniach obejrzał w 8 kolejce w meczu z Polonią Środa Wielkopolska Sebastian Deja.

Junior PRO

W sezonie 2023/2024 Regulamin PRO Junior System został zmodyfikowany i obecnie „punktującymi”, są zawodnicy urodzeni w roku 2005 lub później. Przy czym punkty są przyznawane po rozegraniu przez danego zawodnika minimum 270 minut i 5 meczów. Minuty rozegrane przez wychowanka, za którego uważany jest zawodnik zarejestrowany w klubie przez okres pełnych 3 sezonów lub co najmniej 36 miesięcy, pomiędzy 12 a 19 rokiem życia, liczone są podwójnie. W składzie Cartusii 1923 Kartuzy w rundzie jesiennej mieliśmy trzech zawodników spełniających te kryteria: bramkarz Mateusz Ryszewski, który zgromadził 1440 punktów w 16 meczach, Wiktor Rachwał 903 punkty w 12 meczach i Łukasz Andrychowicz 483 punkty w 10 meczach. Łącznie Cartusia Kartuzy z dorobkiem 2826 punktów zajmuje 4 miejsce, za Gedanią Gdańsk (6229 punktów), Zawiszą Bydgoszcz (4528 punktów) i KP Starogard Gdański (3865 punktów). Miejsce to daje prawo do nagrody ufundowanej przez PZPN. Należy w tym miejscu dodać, że w klasyfikacji nie ujmuje się drugich zespołów. W przypadku III ligi grupy II jest to zespół Pogoni II Szczecin, który notabene zgromadził na swoim koncie 10527 punktów. Nowością w PRO Junior System jest przekazanie przez PZPN dodatkowej puli, która zostanie rozdysponowana proporcjonalnie pomiędzy wszystkie zespoły biorące udział w danych rozgrywkach, w tym również przez zespół Pogoni II Szczecin. Obecnie z tego tortu Cartusii 1923 Kartuzy przypadłoby nieco ponad 7%.