Bardzo dobrze zainaugurowali rozgrywki III ligowe w sezonie 2023/24 piłkarze Cartusii 1923 Kartuzy, którzy w sobotnie popołudnie pokonali na własnym boisku Pogoń II Szczecin 2:1 (1:0). Bramki dla Cartusii strzelali Dawid Szałecki oraz Piotr Gryszkiewicz. Mecz był emocjonującym widowiskiem przez całe 90 minut, obfitującym w wiele sytuacji bramkowych. W spotkaniu można było zobaczyć dużo walki, dużo kartek no i co najważniejsze w piłce bramki a do tego goście spotkanie to kończyli w dziewięciu. Protokół meczowy w rozwinięciu ....

Mecz ten był wielką niewiadomą albowiem po wielu zmianach kadrowych w Cartusii, którą opuściło aż 12 zawodników oraz trener i jego asystent (o zmianach kadrowych szerzej wkrótce w kolejnym artykule) trudno było zwiastować jak nowy zespół zaprezentuje się w lidze. O ile w sparingach nowa drużyna prezentowała się dobrze, o tyle trudno było przewidzieć jak zespół zaprezentuje się w meczach o stawkę z drużynami z wyżej ligi. Większość sparingów w okresie przygotowawczym niebiesko-biało-czarno wygrali bowiem dość wysoko, ale były to mecze głównie z drużynami z niższej ligi. Na szczęście drużyna nowego szkoleniowca Sebastiana Letniowskiego zaprezentowała się z bardzo dobrej strony pokazując, że wygrywać potrafi również z III ligowymi rywalami. Młoda drużyna ze Szczecina wspierana przez doświadczonego, wieloletniego reprezentanta Pogoni Szczecin w rozgrywkach Ekstraklasy, Adama Frączczaka nie przebierała w środkach, czego efektem były dwie czerwone kartki, z których pierwsza pokazana za przerwanie korzystnie zapowiadającej się akcji Cartusii już w 40 minucie meczu a druga na pięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego za brutalny faul na piłkarzu Cartusii. Okoliczności te z całą pewnością miały duży wpływ na przebieg całego spotkania. Kartuzianie obie bramki zdobyli po strzałach głową. Najpierw w 35 minucie Dawida Szałeckiego, który otworzył wynik spotkania a potem Piotra Gryszkiewicza w 50 minucie meczu, który podwyższył prowadzenie Cartusii na 2:0. Z kolei Szczecinianie bramkę kontaktową zdobyli grając w osłabieniu jednego zawodnika w 73 minucie meczu. W tej sytuacji golkipera Cartusii Patryka Kotłowskiego z rzutu karnego pewnym strzałem pokonał Hubert Turski, który ustalił wynik meczu na 2:1. Najważniejsze, że 3 zasłużone punkty zostały w Kartuzach.

Cartusia : Kotłowski Patryk- Tandecki Adam, Andrychowicz Łukasz, Vidal Oscar- Deja Sebastian (kpt), Łysiak Piotr- Poręba Marcin (65’ Przyborowski Kornel), Szałecki Dawid, Gryszkiewicz Piotr, Kopania Jan- Banaczek Kamil (77’ Dobek Oliwier);

Rez.:  Ryszewski Mateusz- Rapińczuk Tomasz, Dobek Oliwier, Trela Mateusz, Przyborowski Kornel, Poręba Jakub, Własny Kasper, Matejek Paweł;

Trener : Letniowski Sebastian

Pogoń II Szczecin :  Holewiński Axel- Fornalik Dawid, Hyl Gracjan (79’ Freilich Borys), Kaczorek Mateusz, Góral Jędrzej, Wawrzynowicz Stanisław, Przyborek Adrian (46’ Smoliński Kacper), Rostami Yadegar, Frączczak Adam (kpt, 60’ Turski Hubert), Jakubczyk Kamil (60’ Kroczek Dawid), Korczakowski Olaf (70’ Bąk Mateusz);

Rez.: Kowal Maciej- Freilich Borys, Bąk Mateusz, Smoliński Kacper, Turski Hubert, Kroczek Dawid;

Trener : Cretti Paweł

Bramki : 1:0 Szałecki Dawid (35’), 2:0 Gryszkiewicz Piotr (50’), 2:1 Turski Hubert (k. 73’);

Cartusia : Poręba M. (ż), Deja S. (ż), Andrychowicz Ł. (ż), Banaczek K. (ż), Dobek O. (ż), Gryszkiewicz P. (ż);

Pogoń : Bąk M. (ż), Fornalok D. (ż), Wawrzynowicz Stanisław (cz- 40’), Kroczek D. (cz- 85’);