W dniu dzisiejszym piłkarze Cartusii 1923 Kartuzy w ramach ćwierćfinału Regionalnego Pucharu Polski podejmowali na własnym boisku swojego ligowego rywala Gedanię 1922 Gdańsk. Faworytem dzisiejszego pojedynku był v-ce lider III ligi drużyna Gedanii Gdańsk, która nie zawiodła swoich kibiców pewnie pokonując Cartusię 3:1. Wszystko co najważniejsze działo się w pierwszej połowie, w której ustalony został wynik meczu a klasycznym hat-trickiem popisał się napastnik Gedanii Marek Niewiadomski. Jedyne trafienie dla Cartusii zaliczył Piotr Gryszkiewicz.….

Obie drużyny, skoro zaszły już tak daleko, to najchętniej zagrałyby w finale tych rozgrywek i dlatego każda z drużyn chciała z pewnością ten mecz wygrać. Trenerzy obu zespołów mieli do dyspozycji niemal wszystkich piłkarzy i wystawili optymalne na ten moment składy. Po 90 minutach meczu lepsi okazali się Gdańszczanie, którzy udowodnili, że nie przypadkowo znajdują się na 2 miejscu w III ligowej tabeli. Niestety piłkarze Cartusii popełnili w tym meczu kilka indywidualnych i karygodnych błędów, które skrzętnie wykorzystali goście. Pierwszy z nich przydarzył się golkiperowi Cartusii Dawidowi Dąbrownemu, który wypuścił piłkę z rąk po łatwej do złapania centrze z boku pola karnego przed bramkę, po czym futbolówka spadła pod nogi Marka Niewiadomskiego a ten z bliskiej odległości piętą wepchnął piłkę do siatki. W 12 minucie spotkania bliski wyrównania był Piotr Gryszkiewicz, który po zespołowej akcji Cartusii znalazł się na 14 metrze przed bramką Gedanii i z dogodnej pozycji oddał strzał na bramkę, ale zbyt lekki i skuteczną interwencją popisał się młodziutki bramkarz gości Jakub Zieliński. W 20 minucie groźny strzał na bramkę Cartusii zza pola karnego oddał z kolei skrzydłowy Gedanii Kamil Kankowski, ale na szczęście piłka o centymetry minęła słupek i wyszła na aut bramkowy. Minutę później goście prowadzili już 2:0. W tej sytuacji dograna z boku pola karnego piłka przeleciała nad obrońcami Cartusii i spadła na 7 metr przed bramkę, gdzie pozostawiony kompletnie bez krycia napastnik Gedanii Marek Niewiadomski znajdując się twarzą w twarz z golkiperem niebiesko-biało-czarnych uderzył technicznie z pierwszej piłki nie dając żadnych szans na obronę tego strzału. W 28 minucie Gedaniści znaleźli się w kolejnej sytuacji bramkowej. Tym razem piłkę przed polem karnym Cartusii przejął znowu Marek Niewiadomski, który kolejny raz pozostawiony bez opieki i mając dużo miejsca mógł wbiec w pole karne i znaleźć się w sytuacji sam na sam, ale zdecydował się na strzał z okolic 16 metra a piłka na szczęście przeleciała tym razem nieznacznie nad poprzeczką. Bardzo aktywny w tym spotkaniu młodzieżowiec Gedanii Marek Niewiadomski w 44 minucie spotkania w łatwy sposób odebrał piłkę próbującemu dryblować w okolicach narożnika własnego pola karnego obrońcy Cartusii Rafałowi Kobryń i po wyłuskaniu piłki wbiegł z nią w pole karne i w sytuacji sam na sam technicznym uderzeniem w kierunku dalszego słupka umieścił piłkę w siatce strzelając klasycznego hat-tricka. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego w pierwszej połowie honor Cartusii uratował Piotr Gryszkiewicz, ktory wycofaną przed pole karne Gedanii piłkę przejął a następnie wbiegając na pełnej szybkości w pole karne minął czterech obrońców gości i ładnym, półgórnym strzałem z dość ostrego kąta w kierunku dalszego słupka pokonał bramkarza gości 15 letniego Jakuba Zielińskiego ustalając wynik do przerwy i jak się później okazało wynik meczu na 1:3. Pierwsza połowa nie była udana dla piłkarzy Cartusii, którzy popełniali zbyt dużo błędów, szczególnie w działaniach defensywnych. Ofensywa również nie zachwycała, bo dwa oddane na bramkę strzały to zdecydowanie za mało. Dlatego też łatwe i zasłużone zwycięstwo dla gości w tej części meczu.

W drugiej odsłonie grający z przewagą dwóch bramek Gedaniści oddali nieco pola piłkarzom Cartusii, którzy przejęli inicjatywę i częściej meldowali się pod bramką gości. Już w 48 minucie meczu po faulu na Dawidzie Szałeckim tuż przed polem karnym Gedanii rzut wolny wykonywał Piotr Gryszkiewicz. Niestety jego strzał nad murem w kierunku bliższego słupka trafił jednak tylko w poprzeczkę i o dużym szczęści w tej sytuacji mogli mówić piłkarze Gedanii. W 67 minucie meczu kolejną dogodną okazję do złapania kontaktu mieli piłkarze Cartusii. W tej sytuacji dorzuconą przez Damiana Garbacika w pole karne piłkę dopadł zamykający akcję Jan Kopania, który z okolic 5 metra, przez nikogo nie atakowany, strzałem głową nie trafił w bramkę. To była najlepsza okazja Cartusii do strzelenia bramki i tylko sam zawodnik może wiedzieć jak nie trafił w tej sytuacji. Potem kilka razy postraszył jeszcze napastnik Cartusii Michał Marczak, ale i on w dogodnych sytuacjach nie potrafił skierować piłki do bramki. Groźny strzał na bramkę Gedanii oddał z 17 metra także Marcin Poręba, ale strzał ten, co prawda na raty, ale jednak, obronił golkiper gości. Do końca meczu Kartuzianie przeważali, ale nie zdołali zmienić już wyniku i zwycięstwo Gedanii stało się faktem. Gościom z Gdańska gratulujemy zwycięstwa i życzymy wygrania tej edycji Regionalnego Pucharu Polski.

Bardzo szkoda tej porażki, bo przy zwycięstwie w dniu dzisiejszym z Gedanią byłaby duża szansa na dotarcie do finału i jego wygranie, albowiem w stawce pozostałyby już tylko drużyny IV ligowe, co po dokładnie 10 latach byłoby drugim takim sukcesem w historii Cartusii. Pierwsze i jedyne jak do tej pory zwycięstwo Cartusii w Regionalnym Pucharze Polski miało miejsce właśnie w 2013 roku. Nigdy więcej niebiesko-biało-czarnym nie udało się powtórzyć tego sukcesu.

Dąbrowny Dawid- Kobryń Rafał, Garbacik Damian, Iwanowski Krzysztof, Kopania Jan (75’ Poręba Jakub)- Kuźniarski Bartosz (57’ Poręba Marcin), Banaczek Kamil, Sopoćko Mateusz, Szałecki Dawid (75’ Dobek Oliwier), Gryszkiewicz Piotr- Żukowski Przemysław (62’ Marczak Michał);

Rez.: Michalak Jan- Vidal Oscar, Dobek Oliwier, Marczak Michał, Trela Mateusz, Poręba Jakub, Poręba Marcin;

Gedania :

Zieliński Jakub-  Bąk Krzysztof (kpt), Sumiński Ryszard, Niewiadomski Marek (72' Gorwa Maciej), Sosnowski Filip (81' Apostołowicz Bartosz), Molga Łukasz, Waliszewski Konrad (46’ Zalewski Bartosz), Kankowski Kamil (85' Flis Paweł), Pogorzalski Mateusz (62' Gajewski Michał), Stawikowski Artur, Zyska Wojciech;

Rez.: Petza Aleksander- Flis Paweł, Gajewski Michał, Zalewski Bartosz, Gorwa Maciej, Apostolowicz Bartosz;

0:1 Niewiadomski Marek (9'), 0:2 Niewiadomski Marek (21'), 0:3 Niewiadomski Marek (44'), 1:3 Gryszkiewicz Piotr (45');