W dniu dzisiejszym piłkarze III ligowej Cartusii zmierzyli się na własnym stadionie z liderem tabeli po dwóch pierwszych kolejkach Pogonią Nowe Skalmierzyce. Jak przystało na lidera goście pewnie i zasłużenie pokonali niebiesko-biało-czarnych 3:1, choć lekko nie mieli. Bramki dla Pogoni strzelali Palat Patryk x2 oraz Grabowski Łukasz, natomiast honorowe trafienie dla Cartusii zaliczył Gryszkiewicz Piotr, który pewnie wykorzystał rzut karny. Szersza relacja oraz protokół meczowy w rozwinięciu, natomiast galeria zdjęć wkrótce ….

Początek spotkania należał do Cartusii, która prowadziła grę i dłużej utrzymywała się przy piłce, ale nic konkretnego z tego nie wynikało. Goście z kolei w tym czasie cofnięci na własną połowę swoich szans szukali jedynie w kontratakach. Widać, że nie przyjechali do Kartuz na wymianę ciosów, tylko spokojnie bronić dostępu do własnej bramki a jak nadarzała się okazja to próbowali wyjść z kontrą i zagrozić bramce Cartusii. Tak też było w 21 minucie meczu, kiedy to uśpieni prowadzeniem gry Kartuzianie dali się zaskoczyć i po szybkim wyprowadzeniu ataku gości i prostopadłym zagraniu piłki w pole karne gospodarzy futbolówkę przejął napastnik Pogoni Patryk Palat, który w okolicach narożnika pola bramkowego łatwo ograł młodego stopera Cartusii i po wyjściu na pozycję sam na sam z bramkarzem mocnym strzałem w kierunku dalszego słupka umieścił piłkę w siatce. Niestety zbyt bierna w tej sytuacji postawa defensywy doprowadziła do utraty bramki i o tej pory na tablicy wyników widniało 0:1. Po tej bramce mecz się nieco wyrównał, ale jakiś klarownych okazji do zmiany wyniku żadnej z drużyn nie udało się już stworzyć i dlatego do przerwy nic się nie zmieniło i Kartuzianie schodzili przegrywając tą część meczu 0:1. Trzeba też przyznać, że warunki atmosferyczne nie były sprzyjające do gry, albowiem temperatura powietrza oscylowała w granicach 30 stopni C. Nie mniej warunki te były jednakowe dla obu drużyn, więc w tej kwestii nie ma co szukać usprawiedliwienia.

Druga odsłona rozpoczęła się lepiej dla piłkarzy Pogoni, którzy już w pierwszej akcji tej części gry bliscy byli podwyższenia prowadzenia po kolejnym błędzie obrońców Cartusii. W tej sytuacji stoper Cartusii Łukasz Andrychowicz zagrywając piłkę głową do własnego bramkarza zrobił to zbyt lekko i nękający go napastnik gości przejął źle zagraną piłkę i w sytuacji sam na sam z golkiperem C1923 Mateuszem Ryszewskim na szczęście minimalnie przestrzelił. W 55 minucie goście prowadzili już jednak 2:0. Ponownie na listę strzelców wpisał się Patryk Palat. W sytuacji tej zawodnik Pogoni po przejęciu piłki w okolicach środka boiska popędził z nią w kierunku bramki C1923 mijając w łatwy sposób trzech zawodników Cartusii, którzy nie byli w stanie odebrać mu piłki. Będąc już w polu karnym napastnik Pogoni minął kolejnego obrońcę i wybiegł na pozycję sam na sam z bramkarzem Cartusii, po czym podobnie, jak w pierwszej połowie, ładnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka po raz drugi umieścił piłkę w siatce. W 67 minucie Kartuzianie za sprawą Dawida Szałeckiego strzelają bramkę kontaktową, ale sędzia asystent dopatrzył się spalonego zawodnika Cartusii i niestety bramka ta nie została uznana. Chwilę potem goście podwyższają prowadzenie na 3:0. Była to 72 minuta, w której dorzuconą pod pole karne piłkę nie zdołali wybić głową dwaj obrońcy Cartusii Adam Tandecki oraz Paweł Wojowski. Na domiar złego ten ostatni w bezsensowny sposób zatrzymał przechodzącą nad jego głową piłkę ręką, po czym goście wykonywali rzut wolny z okolic 17 metra od bramki Cartusii a sam zawodnik za zagranie to ukarany został żółtą kartką. Do wykonania tego stałego fragmentu gry podszedł Łukasz Grabowski, który pomimo szerokiego i szczelnego muru ustawionego z piłkarzy Cartusii we własnym polu karnym uderzył płasko na bramkę, po czym piłka mijając mur poleciała w kierunku dalszego słupka, przy którym stał co prawda golkiper Cartusii Mateusz Ryszewski i mógłby to uderzenie wybronić, ale przed samym strzałem niepotrzebnie schował się nieco za mur a potem nie był już w stanie sięgnąć mocnego strzału zawodnika Pogoni. Po stracie trzeciej bramki Kartuzianie mocniej zaatakowali dążąc jeszcze do zmiany tego niekorzystnego wyniku. W 83 minucie strzał Oskara Vidala głową po rzucie rożnym z trudem z linii bramkowej wybronił bramkarz gości Adam Wasiluk. W 85 minucie meczu Kartuzianie strzelają w końcu bramkę kontaktową. W tej sytuacji, w zamieszaniu podbramkowym, piłkę ręką we własnym polu karnym odbił obrońca gości i sędzia główny wskazał na 11 metr. Pewnym wykonawcą rzutu karnego okazał się Piotr Gryszkiewicz, który ustalił wynik meczu na 1:3. Jeszcze w doliczonym czasie gry idealną sytuację do złapania kontaktu miał Oliwier Dobek, który po zagraniu Piotra Łysiaka z linii końcowej przed bramkę, uderzył niezbyt czysto z ok. 7 metra i futbolówka poszybowała wysoko nad poprzeczką. Zaraz potem sędzia zakończył to spotkanie, które z przebiegu całego meczu zasłużenie wygrali piłkarze Pogoni, którzy po zwycięstwie tym umocnili się na fotelu lidera. Niestety w meczu tym uwidoczniony został brak doświadczenia niektórych piłkarzy, ale miejmy nadzieję, że z każdym meczem będzie już tylko lepiej. Okazja do zrehabilitowania się będzie już w najbliższą środę, w której podopieczni trenera Sebastiana Letniowskiego udadzą się na derbowy pojedynek do Stolema Gniewino. Początek spotkania na Arenie Mistrzów w Gniewinie o godz. 18.00.

Cartusia : Ryszewski Mateusz- Vidal Oscar, Andrychowicz Łukasz (60’ Tandecki Adam), Kopania Jan (59’ Przyborowski Kornel)- Poręba Marcin, Łysiak Piotr, Deja Sebastian (kpt) (60’ Dobek Oliwier), Gryszkiewicz Piotr, Szałecki Dawid, Wojowski Paweł- Poręba Jakub (46’ Banaczek Kamil);

Rez.: Kotłowski Patryk- Rapińczuk Tomasz, Dobek Oliwier, Przyborowski Kornel, Banaczek Kamil, Tandecki Adam, Własny Kasper, Matejek Paweł;

Trener : Letniowski Sebastian;

Pogoń : Wasiluk Adam- Grabowski Łukasz (80’ Kaliński Kacper), Pinkowski Kacper (60’ Wachowiak Grzegorz), Lis Marcin, Palat Patryk, Szczepaniak Krystian, Majerz Kacper, Zadka Kamil, Komendziński Szymon (80’ Dymarski Krzysztof), Kaczmarek Daniel (60’ Kamiński Sebastian), Pawlik Jakub;

Rez.: Leszczyński Kacper- Kaliński Kacper, Mazurek Szczepan, Sztukowski Kacper, Kamiński Sebastian, Rossokhatyi Vadym, Wachowiak Grzegorz, Dymarski Krzysztof;

Trener : Bandosz Łukasz;

0:1 Pałat Patryk (21’), 0:2 Pałat Patryk (55’), 0:3 Grabowski Łukasz (72’), 1:3 Gryszkiewicz Piotr (85’ k.);

Cartusia : Wojowski Paweł (ż);

Pogoń : Komendziński Szymon (ż)