Piłkarze i kibice Cartusii na trzecioligowy mecz czekali od 6 lat. Na swój premierowy po latach występ w III lidze los skierował niebiesko-biało-czarnych do beniaminka ligi Unii Solec Kujawski, która awans do tej klasy rozgrywkowej zapewniła sobie dopiero w meczu barażowym o mistrzostwo IV ligi kujawsko-pomorskiej z Włocłavią Włocławek wygrywając to spotkanie 2:1. W lidze obie te drużyny zdobyły po 81 punktów a trzeci w tabeli Chemik Bydgoszcz 69 punktów….

Kartuzjanie w pierwszej części spotkania dłużej utrzymywali się przy piłce, prowadzili grę i częściej bywali pod bramką rywala konstruując groźne akcje bramkowe. W 32 minucie jedną z takich akcji Kartuzjanie zamienili na bramkę. W sytuacji tej piłkę w pole karne gospodarze dograł Volodymyr Kucher a pod bramką najsprytniej zachował się Jakub Poręba, który wygrał walkę o pozycję i ładnym strzałem głową umieścił futbolówkę w siatce. Do przerwy poziom i tempo spotkania oraz wynik nie uległy już zmianie.

W drugiej odsłonie do głosu zaczęli dochodzić Unici, którzy odważniej zaatakowali i potrafili kilkukrotnie zagrozić bramce Cartusii strzeżonej przez czujnego Dawida Dąbrownego. Golkiper Cartusii w kilku sytuacjach musiał się nieźle napracować, aby zapobiec utracie bramki. Kartuzjanie nie ograniczali się jednak tylko do bronienia korzystnego wyniku, ale również próbowali zagrozić coraz bardziej zmęczonym Unitom. Skromne, jednobramkowe prowadzenie C1923 w dalszym ciągu nie odbierało nadziei gospodarzom na odwrócenie losów tego spotkania. Im bliżej ostatniego gwizdka sędziego, tym gospodarze do akcji ofensywnych angażowali coraz to więcej zawodników otwierając tym samym tyły i stwarzając piłkarzom Cartusii możliwość przeprowadzenia szybkich kontrataków. Kilka z nich mogło się zakończyć bramką, co pewnie zamknęłoby spotkanie, jednak w ostatnich fragmentach tych akcji brakowało zdecydowania i skuteczności. Pomimo doliczonych do regulaminowego czasu gry kilku minut, wynik nie uległ już zmianie i Kartuzjanie do domu wrócili z tarczą i pierwsze trzy punkty w III lidze stały się faktem.