W inauguracyjnym, wiosennym meczu w ramach rozgrywek III Ligi Bałtyckiej, w derbach Kaszub Cartusia 1923 Kartuzy zremisowała na własnym boisku z Kaszubią Kościerzyna 2:2 (1:2). Bramki w tym meczu strzelali 0:1 Jan Przybyszewski (7') z rzutu karnego, 1:1 Rafał Bujnowski (17'), 1:2 ponownie z rzutu karnego Jan Przybyszewski (21') oraz pięknym strzałem z 25 metra Mateusz Niedźwiecki (79'), który ustalił wynik spotkania na 2:2. Cartusia od 75 minuty grała w 10 albowiem czerwoną kartkę za faul na przeciwniku otrzymał Patryk Sidor. Było to już 20 spotkanie obu tych zespołów w rozgrywkach III ligowych i dopiero drugi remis. W historii pojedynków z Kaszubią Cartusia pozostaje nadal lepsza posiadając dodatkowo 12 zwycięstw i 6 porażek. Szersza relacja z meczu oraz protokół meczowy w rozwinięciu ....

Dzisiejsze spotkanie z jednej strony miało być sprawdzianem w jakiej dyspozycji i jak przygotowani są nasi piłkarze do rozgrywek III ligowych i trudnej batali w drodze o utrzymanie, albowiem po serii zimowych sparingów i różnych wynikach trudno było jednoznacznie to określić. Z drugiej strony mecze derbowe rządzą się swoimi prawami, które wyzwalają dodatkową adrenalinę i emocje a zatem dzisiejszy mecz pewnie odpowiedzi takiej nie do końca udzielił. Jedno jest pewne, że przeprowadzone zimowe transfery spowodowały wyrównanie poziomu całej kadry meczowej i wzmocniły rywalizację o pierwszą jedenastkę. Oznacza to, że wszyscy zawodnicy w meczowej kadrze, nawet Ci którzy w danym momencie zajmują miejsce na ławce rezerwowej mogą wyjść na boisko i dać jakość drużynie. Przykładem tego może być wejście na boisko w dzisiejszym spotkaniu w 60 minucie Mateusza Niedźwieckiego, który bez kompleksów wkomponował się w grę i rozegrał dobre spotkanie a dodatkowo pięknym strzałem uratował jeden punkt naszej drużynie.  Kto wie, czy w następnych meczach nie będzie wychodził w pierwszym składzie. To jednak zmartwienie i ból głowy trenera Aleksandra Cybulskiego. Jest to jednak pozytywne zmartwienie.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się od niefortunnego błędu grającego z konieczności pod nieobecność kontuzjowanych Rafała Pietrewicza i Patryka Bejrowskiego na pozycji środkowego obrońcy Bartka Nałęcza, który już w 7 minucie wyprowadzając na własnej połowie piłkę stracił ją na rzecz jednego z przeciwników, który po przejęciu futbolówki popędził z nią w kierunku bramki i wbiegając w pole karne stanął oko w oko z naszym bramkarzem Michałem Jajkowskim. Zbierając się do strzału został jednak od tyłu nieprzepisowo zaatakowany przez próbujacego ratować tą sytuację Roberta Zbrzyznego, a że było to już w polu karnym sędzia główny podyktował rzut karny. Pewnym wykonawcom "jedenastki" okazał się Jan Przybyszewski, który otworzył wynik meczu. Na tablicy świetlnej pojawiło się zatem 0:1 dla Kaszubii. Na wyrównanie długo czekać nie musieliśmy. Już w 17 minucie ładną zespołową akcję rozpoczął Jakub Giec, który po przejęciu piłki na połowie rywala i minięciu kilku zawodników zagrał futbolówkę do Adama Skierkowskiego a ten prostopadle w pole karne gości do wbiegającego tam Rafała Bujnowskiego, który w sytuacji sam na sam ładnym strzałem w róg bramki pokonał bramkarza Kaszubii i doprowadził do remisu 1:1. Chwilę później Kaszubia wychodzi ponownie na prowadzenie. W tej sytuacji nie popisał się jednak sędzia boczny, który nie zauważył ewidentnego spalonego na jednym z zawodników gości, który znajdując się na 2 metrowym spalonym przejął piłkę i wbiegł z nią w pole karne. Mijając w nim broniącego dostępu do własnej bramki obrońcy Cartusii Marcina Adamkiewicza został przez niego powalony na ziemię i po raz drugi sędzia główny wskazuje na 11 metr. Ponownie do wykonania tego fragmentu gry podszedł Jan Przybyszewski, który uderzając w róg bramki nie zmylił co prawda naszego bramkarza, który rzucił się w tym kierunku, ale strzał okazał się na tyle precyzyjny, że piłka drugi raz wylądowała w siatce naszej bramki. Na tablicy wyników od 21 minuty meczu pojawiło się zatem 1:2 dla Kaszubi. Takim też wynikiem zakończyła się pierwsza połowa, do końca której już żadnej z drużyn nie udało się wypracować dogodnej sytuacji bramkowej.

Na drugą połowę obie ekipy wyszły bez zmian.  Gra w dalszym ciągu była wyrównana. Po kwadransie gry trener Cartusii Aleksander Cybulski decyduje się jednak na pierwszą zmianę a chwilę później na drugą, wprowadzając do gry świeżych i szybkich zawodników kolejno Mateusza Niedźwieckiego i Jakuba Bartlewskiego. Niestety w 75 minucie Kartuzjanie zostają osłabieni, albowiem za nierozważny atak na nogi przeciwnika bezpośrenio czerwoną kartką ukarany zostaje Patryk Sidor. Wydawałoby się, że to już koniec marzeń Cartusii o korzystny wynik w tym meczu. Na szczęśćie to wrażenie okazało się mylne, albowiem osłabiona Cartusia zaczęła jakby grać lepiej i stwarzać groźniejsze sytuacje bramkowe. Już w 79 minucie piłka spada na 25 metr od bramki gości pod nogi Mateusza Niedźwieckiego, który zdecydował się na techniczne uderzenie na bramkę i wyszło idealnie a piłka nad stojącym przed bramką golkiperem Kaszubii Mateuszem Machola zatrzepotała w okienku bramki gości. Strzałem tym Mateusz Niedźwiecki doprowadził do remisu i ustalił wynik meczu na 2:2. Do końca spotkania obie ekipy stworzyły jeszcze po jednej groźnej sytuacji bramkowej, ale żadnej z nich nie udało się już zmienić wyniku spotkania. Tak więc po wyrównanym meczu Cartusia remisuje w derbach Kaszub z Kaszubią Koscierzyna 2:2.

Cartusia : Jajkowski- Adamkiewicz (73' Bartlewski), Zbrzyzny, Nałęcz, Wenta- Giec (60' Niedźwiecki), Skierkowski, Sidor, Toporek, Bujnowski (89' Miłosz)- Dawidowski;

Rez.: Babiński- Bartlewski, Niedźwiecki, Konchuk, Miłosz, Leszkiewicz, Kuligowski;

Kaszubia : Machola- Zieliński, Gładczuk, Klawikowski, Szulc- Przybyszewski, Wysiecki (83' Wenta), Frankowski,  Duda, Krauze (71' Kreft)- Rychłowski;

Rez.: Krawcewicz- Kreft, Wenta, Rolbiecki, Drzymała.

0:1 Przybyszewski (7' k.), 1:1 Bujnowski (17'), 1:2 Przybyszewski (21' k.), 2:2 Niedźwiecki (79');

Cartusia : Zbrzyzny (ż), Toporek (ż), Bartlewski (ż), Sidor (cz);

Kaszubia : Szulc (ż), Rychłowski (ż);