W kolejnym meczu ligowym Cartusia 1923 zmierzyła się w derbach powiatu kartuskiego z drużyną KS Chwaszczyno. Smaczku dzisiejszemu spotkaniu na pewno dodawał fakt, że w zespole Cartusii występuje sporo zawodników, którzy jeszcze w poprzednim sezonie byli związani z Chwaszczynem a dodatkowo szkoleniowcem Cartusii został przed tym sezonem Aleksander Cybulski, .......

który podobnie jak zawodnicy do niedawna reprezentował barwy tego klubu.

Pierwsza połowa szczególnie w pierwszym kwadransem była bardzo nudna, żadna z drużyn nie stworzyła dogodnej sytuacji bramkowej a gra toczyła się wolno i głównie w środku pola. Przy tak ospałym pojedynku w 21 minucie na strzał z 25 metra na naszą bramkę zdecydował się pomocnik gości Arkadiusz Byczkowski, który precyzyjnym, płaskim uderzeniem zza pola karnego umieścił piłkę w siatce. Niestety przy strzale tym towarzyszyła bierna postawa naszych pomocników i obrońców ze środka pola, którzy pozostawili zbyt dużo miejsca strzelcowi i żaden z nich nie spróbował nawet doskoczyć i zblokować tego strzału. Inna sprawa, że nie najlepiej przy strzale tym ustawiony był także golkiper Cartusii, który wydawać by się mogło, że został zaskoczony. Dlatego też od 21’ minuty na tablicy wyników widniało 0:1 dla Chwaszczyna.

Po stracie bramki Cartusia osłabiona została dodatkowo przymusową zmianą Wojtka Sterczewskiego, który w 30 minucie doznał kontuzji kolana. W jego miejsce na boisku pojawił się Pavlo Konchuk. Na szczęście Kartuzjanie nie podłamani takim obrotem spraw szybko doprowadzili do wyrównania. Po jednym z rajdów na bocznym skrzydle Ryszarda Dawidowskiego, został on sfaulowany tuż przed linią boczną pola karnego gości. Dorzucona z tego miejsca przed bramkę piłka zatrzymana została ręką przez jednego z obrońców Chwaszczyna i sędzia bez wahania wskazał na 11 metr. Pewnym wykonawca rzutu karnego okazał się Patryk Sidor, który w 33 minucie nie dał szans bramkarzowi gości Dariuszowi Grubbie i doprowadził do remisu 1:1. Takim też wynikiem zakończyła się pierwsza połowa spotkania.

W drugiej części obraz gry niewiele się zmienił. Jak widać doskwierające słońce dało się we znaki wszystkim piłkarzom, choć więcej świeżości wydawać by się mogło mieli piłkarze z Chwaszczyna, którzy grali bardziej agresywnie i w drugiej odsłonie byli nieco groźniejsi. Mimo wszystko to Cartusia pierwsza poważniej zagroziła bramce rywali. Już w 50 minucie w zamieszaniu pod bramką gości piłkę przejął Patryk Bejrowski, ale jego strzał z 10 metra poszybował nad bramką. Z kolei najbliższy strzelenia bramki dla gości był w 78 minucie meczu najwyższy na boisku Paweł Piotrowski, który po wrzutce futbolówki w nasze pole karne wygrał na 9 metrze powietrzny pojedynek i uderzył głową na bramkę, ale piłka na szczęście o centymetry minęła światło bramki. Chwilę wcześniej okazję do wyprowadzenia Cartusii na prowadzenie miał także Patryk Brzeski, który po otrzymaniu piłki w polu karnym znalazł się oko w oko z bramkarzem gości, ale jego silny strzał z 15 metra także poleciał nad poprzeczką.  Podobną okazję miał również Patryk Bejrowski, ale on z kolei zamiast uderzać z pierwszej piłki przyjął ją sobie, ale zrobił to na tyle nieskutecznie, że spod jego nóg wygarnęli ją obrońcy gości. Mimo tych sytuacji żadnej z drużyn nie udało się już ani razu pokonać bramkarza, dlatego też spotkanie to zakończyło się remisem 1:1 i podziałem punktów.

Jajkowski- Nałęcz, Zbrzyzny, Mitura, Sterczewski (33’ Konchuk, 75’ Hufnagel)- Bujnowski, Bejrowski, Sidor, Skierkowski (71’ Miłosz), Dawidowski- Brzeski;

Rez.: Babiński- Zmysłowski, Hufnagel, Konchuk, Breza, Leszkiewicz, Miłosz;